VS-GT75YF120NT IGBT Transistor Module Full Bridge 1200V 118A 431W Chassis Mount
HongKong Wei Ya Hua Electronic Technology Co.,Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Vishay Semiconductors
Model Number : VS-GT75YF120NT
MOQ : 50pcs
Price : Negotiable
Supply Ability : 1000000pcs
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) : 118 A
Power - Max : 431 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.6V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) : 100 µA
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Contact Now
VS-GT75YF120NT IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1200 V 118 A 431 W Chassis Mount
Vishay VS-GT50YF120NT IGBT Fourpack Modules
FEATURES
  • Trench gate field stop IGBT
  • Square RBSOA
  • HEXFRED® low Qrr, low switching energy
  • Positive VCE(on) temperature coefficient
  • Copper baseplate
  • Low stray inductance design
  • Designed and qualified for industrial markets
APPLICATIONS
  • Benchmark efficiency for SMPS appreciation in particular HF welding
  • Rugged transient performance
  • Low EMI, requires less snubbing
Product Tags:
IGBT Transistor Module Full Bridge
IGBT Transistor Module 431W
VS-GT75YF120NT IGBT
Quality VS-GT75YF120NT IGBT Transistor Module Full Bridge 1200V 118A 431W Chassis Mount for sale
VS-GT75YF120NT IGBT Transistor Module Full Bridge 1200V 118A 431W Chassis Mount Images